چگونه یک پروژه کاتلین در اندروید استودیو بسازیم؟

چگونه یک پروژه کاتلین در اندروید استودیو بسازیم؟

۲

همانطور که در مطلب کاتلین، زبان جدید برنامه نویسی اندروید خدمتتان عرض کردم، گوگل پشتیبانی از این زبان را در گوگل I/O ۲۰۱۷ اعلام کرد. تیم برنامه نویسی JetBrains پشتیبانی اصلی را از این زبان جدید میکند. اما چرا کاتلین؟

ادامه مطلب ›
کاتلین (Kotlin)، زبان جدید برنامه نویسی اندروید

کاتلین (Kotlin)، زبان جدید برنامه نویسی اندروید

اگر اخبار و رویدادهای چند روز گذشته مربوط به گوگل I/O را دنبال کرده باشید حتما متوجه شدید که گوگل زبان برنامه نوسی کاتلین برای اندروید را بصورت رسمی پشتیبانی کرده است. بنابراین خبر خوب برای کسانی که تازه میخواهند برنامه نویسی اندروید را شروع کنند و با جاوا آشنایی ندارند این است که بجای جاوا میتوانند برنامه نویسی کاتلین را یادبگیرند. در این مطلب کلیه منابع موجود -تا این لحظه- که برای شروع برنامه نویسی کاتلین مناسب هستند را خدمتتان معرفی میکنم.

ادامه مطلب ›
تزریق وابستگی (Dependency Injection) در اندروید

تزریق وابستگی (Dependency Injection) در اندروید

۲

قبل از اینکه به سراغ تزریق وابستگی برویم ابتدا باید اصل وارونگی وابستگی (Dependency inversion principle) را بشناسیم.  حرف D در اصول برنامه نویسی شی گرا (SOLID)، اشاره بر جداسازی وابستگی ها در کد برنامه با توجه به تجرید (abstraction) بجای اجرای جزییات برنامه دارد. تزریق وابستگی مکانیزمی است که از آن برای پشتیبانی از جداسازی وابستگی ها استفاده میکنیم. بطور خاص کد برنامه وابستگی را تولید و به استفاده کننده تزریق میکند. بدین ترتیب استفاده کننده نیازی به ساخت آبجکت ندارد. در اندروید با استفاده از کتابخانه Dagger 2 میتوانیم از امکانات تزریق وابستگی استفاده کنیم.

ادامه مطلب ›
معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش سوم)

معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش سوم)

۹

این مطلب آخرین قسمت از سری مطالب معماری برنامه اندروید براساس MVP است. موارد زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت: چگونه با استفاده از کتابخانه simple-mvp سرعت برنامه نویسی  و اجرای کار بر مبنای MVP را بالاتر ببریم. مشکل های متداول در برنامه نویسی مبتنی بر MVP اگر مطالب قبلی را نخوانده اید یا میخواهید با مفاهیم Model-View-Controller آشنا شوید، مطالب قبلی را ببینید: معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش اول) معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش دوم)

ادامه مطلب ›
معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش دوم)

معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش دوم)

۱۳

در بخش اول این مطلب، راجع به مفهوم (Model-View-Presenter (MVP  و علت مهم بودن آن در توسعه برنامه اندروید توضیح دادیم. در این بخش به سراغ کدنویسی میرویم تا عمیقتر آنرا مورد بررسی قرار دهیم. پروژه ای ساده خواهیم ساخت و طریقه ساخت لایه های مختلف و چگونگی ارتباط بین این لایه ها را خواهیم دید. ممکن است پیچیده بنظر برسد، اما بعد از درک کامل آن خواهید دید که چقدر مفید است.

ادامه مطلب ›
معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش اول)

معماری برنامه اندروید براساس MVP (بخش اول)

۷

اساسی ترین کار در علم کامپیوتر انتخاب مناسب الگوی معماری (Architecture Pattern) پروژه است. تنها راهی است که میتوان پروژه را براساس آن تمیز (clean)، گسترش پذیر (expansible) و قابل تست (testable) نگهداری کرد. الگوها روش های شناخته شده ای هستند که در طول سال های برنامه نویسی بوجود آمده اند، تست شده اند، بهینه شده اند و امروزه بعنوان استاندارد شناخته میشوند. آنها بطور مدارم درحال متحول شدن هستند. بعنوان نمونه در اندروید الگوی معتبر (Model-View-Controller (MVC به الگوی (Model-View-Presenter (MVP تغییر کرده است. در بخش اول مقاله به تفاوت ها و ویژگیهای هرکدام از این الگوها میپردازیم.

ادامه مطلب ›

ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیموده‌ایم می‌توانیم هدایت کنیم.

- اسکات پک

فیلم آموزشی – ادغام و تحویل مداوم با استفاده از Bitrise

شرکت های بزرگ در رقابت هستند تا ویژگی های جدید به برنامه شان اضافه کنند تا بازار را از رقبای خود بگیرند. بنابراین نیاز دارند تا باسرعت هرچه بیشتر امکانات جدید را به برنامه هایشان اضافه کنند و در دسترس کاربرانشان قرار دهند. اما سرعت بیشتر همراه است با درصد خطای بالاتر. برای جلوگیری از اینگونه خطرات مانند کرش کردن برنامه در دست کاریر، نیاز به استراتژی است که صحت کار و عملکرد مطلوب برنامه را ضمانت کند. تحویل و ادغام مداوم دو رویکردی است که مهندسی نرم افزار برای تولید باکیفیت نرم افزار در اختیار ما قرار میدهد.

ادامه مطلب ›
دیباگ کردن برنامه اندروید بر روی wifi

دیباگ کردن برنامه اندروید بر روی wifi

ما اکثرا برای دیباگ کردن برنامه گوشی موبایلمان را با استفاده از کابل USB به کامپیوترمان متصل میکنیم. ممکن است گاهی به کابل دسترسی نداشته باشیم، در این حالت میتوانیم از (adb (Android Debug Bridge بر روی wifi استفاده کنیم. ولی برای تنظیم اولیه کار حتما به کابل usb نیاز داریم. بعد از تنظیم دیگر میتوانید کابل را کنار بگزارید و تا زمانیکه ip گوشی تان عوض نشده از این روش استفاده کنید. روش کار بسیار آسان است.

ادامه مطلب ›
کلیات تست کد در اندروید

کلیات تست کد در اندروید

۱

اندروید صفحه ای را به منظور آموزش روش برنامه نویسی اندروید مبتنی بر (MVP (Model View Presenter ساخته است که درکنار آموزش این روش برنامه نویسی، به آموزش روش های تست کد مانند یونیت تستینگ و تست UI نیز اشاره کرده است. در ادامه آموزش مباحث پیشرفته تست UI با استفاده از Espresso نیز آموزش داده شده است. من در فکرم بود که این آموزشها را بنویسم ولی از آنجاییکه زمانش معلوم نیست شما را به این آموزش ارجا میدهم.

ادامه مطلب ›

برگه‌ی بعد »