منابع خوب آموزش اندروید


لطفا سوال جواب های زیر را بخوانید و اگر چیزی گنگ یا نامفهوم بود حتما اطلاع دهید تا در ویرایش بعد اصلاح شود.

نوار پیشرفت ساخت فیلم های آموزشی

شروع بکار برنامه نویسی اندروید (سری دوم)
شناخت اندروید استودیو
ملزومات کنترل پروژه های بزرگ
رویت ترافیک دیتای ارسالی و دریافتی با استفاده از چارلز
ادغام مداوم با استفاده از Bitrise
تست پروژه در اندروید با استفاده از اسپرسو
دیباگ برنامه با استفاده از Stetho

درصورتیکه مبحث خاصی را مد نظر دارید میتوانید از طریق فرم تماس سریع (در پایین صفحه) به من اطلاع دهید تا آنرا در جدول بالا بگنجانم.

عمومی

 • اکلیپس بهتر است یا اندروید استودیو

  جواب: خیلی بحث بهتر و بدتری مهم نیست، مهم این است که با کدام راحتتر هستید و سریعتر کارتان را انجام میدهید بنابراین با هرکدام که راحتتر هستید و کمتر احساس خستگی میکنید و به عبارتی productive یا مولدتر هستید آن برای شما بهتر است.
 • آیا با دیدن فیلم ها و خواندن مطالب سایت برنامه نویس حرفه ای اندروید میشوم؟

  جواب: ۱۰۰۰ درصد خیر 🙂 چراکه فیلم ها و مطالب وبلاگ مانند کتاب طبقه بندی نشده اند. بهترین منبع آموزشی به اعتقاد من کتاب است ولی اگر با خواندن کتاب رابطه ای ندارید میتوانید ویدیوهای آموزشی که بصورت طبقه بندی شده آموزش میدهند را تهیه نمایید. منابعی که من پیشنهاد میکنم یکی سایت Udemy است و دیگری Udacity. در سایت دوم میتوانید آموزش هایی که توسط خود گوگل تهیه میشوند را به رایگان دانلود و استفاده نمایید. هدف از فیلم های آموزشی که ما تولید میکنم باز کردن و شکافتن موضوع خاص آن فیلم آموزشی است. تحقیقات بیشتر راجع به موضوع بر عهده دانشجویان است.
 • منابع آموزش اندروید از دید Qoura

  جواب: البته این جواب قطعی نیست، صرفا بدین دلیل آورده ام تا منابع مختلفی که برنامه نویسان استفاده میکنند را ببینید و با آنها آشنا شوید.

  android_learn_material_qoura

 • منابع آموزش اندروید از دید Reddit

  جواب: البته این جواب قطعی نیست، صرفا بدین دلیل آورده ام تا منابع مختلفی که برنامه نویسان استفاده میکنند را ببینید و با آنها آشنا شوید.android_learn_material_reddit

 • از چه منابعی در طراحی گرافیک میتوان استفاده کرد؟

  جواب:

  Material design، اگر با مفاهیم طراحی متریال آشنا نباشید روزگار سختی را در برنامه نویسی اندروید سپری خواهید کرد. حتما برایش وقط بگذارید و آنرا مطالعه فرمایید.

  Android Niceties جایی است که ایده های قشنگی میتوانید از آن بگیرید. بعضی از این طرح ها واقعا جذاب و دیدنی هستند. قطعا چیزی که بتواند نفستان را بند بیاورد در آن پیدا میکنید.

  AndroidUX، مانند سایت بالاست با این تفاوت که برنامه ها را براساس بهترین UXها دسته بندی کرده است.

  Android Cheat sheet همانطور که از اسمش پیداست، مجموعه قواعد طراحی را جمع آوری کرده است تا دسترسی به آن برای مراجعات متناوب سریعتر باشد.

  best practices for interaction and engagement، اطلاعات فوق العاده ای راجع به قوانین عمومی در طراحی برنامه و قوانین خاص مخصوص طراحی واسط کاربری به ما میدهد. یکی از مطالب مهم که حتما مطالعه فرمایید، مطلب مربوط به Enabling Deep Links for App Content است.

  EmirWeb، همانطور که میدانید دیوایس های اندروید تنوع های بسیار زیادی در اندازه اسکرین و به عبارتی در سخت افزار شان دارند. برای طراحان برنامه البته یکی از مهمترین قسمت ها سایز اسکرین است. این سایت مشخصات دیوایس های بسیار زیادی را گردآوری کرده است که بد نیست برای مرجع با آن أشنا باشید.

 • منابع خوب برای ساخت (Development) برنامه چیست؟

  جواب:

  Android Activity Chart، دانستن چرخه حیات اکتیوتی و فرگمنت برای برنامه نویس اندروید از بقولی از نان شب هم واجبتر است. چراکه عدم درک کامل آن منتج به ایراداتی در برنامه میشود که به سادگی قابل دیباگ و پیدا کردن نیست.

  Material Palette، مدت کمی بعد از متریال دیزاین معرفی شد که بت استقبال زیادی هم روبرو شد. این وب سابت یک نمایش فرضی از آنچه که شما بر اساس رنگ شماره ۱ و ۲ به آن میدهید، ارایه میکند که دید بهتری از آنچه در آینده بوجود خواهید آورد به شما میدهد.

  YouTube، بقول قدما برهمگان واضح و مبرهن است که یوتیوب منبع با ارزشی برای دیدن فیلم های مختلف است. چندین فیلم خوب آموزش اندروید هم درآن پیدا میشود که در این مطلب معرفی شده اند. اجازه بدهید یک پارتی بازی هم بکنم و کانال آموزش برنامه نویسی اندروید را هم مجدد معرفی کنم 🙂

  Android-libs، اگر دنبال فهرستی از کتابخانه های اندروید میگردید که براساس نیاز برنامه تان از آنها استفاده کنید این سایت به همراه Android Arsenal اطلاعات بسیار خوبی را گردآوری کرده اند.

  Stackoverflow، محال است که از منابع مهم صحبت کنیم و نامی از این سایت فوق العاده نیاوریم. اگر سوالی در هر زمینه برنامه نویسی دارید در اینجا مطرح کنید و ظرف چند دقیقه جوابتان را  بگیرید.

  برخی کتابخانه های مهم، لیست کتابخانه هایی را میبینید که معمولا در هر پروژه ای از آنها استفاده میشود و انقدر مهم هستند که باید با طرزکار هرکدام آشنا باشید. در آینده فیلم های آموزشی مریوط به استفاده از این کتابخانه ها ساخته خواهد شد.

  FragementedPodcast، به همراه Android Developers Backstage، دوسایتی هستند که به تولید پادکست برای اندروید میپردازند. اگه علاقه مند به شنیدن هستید حتما از این دو سایت استفاده کنید.

  androidweekly، خبرهای مهم اندروید یا مطالب خوبی که ظرف هفته گذشته منتشر شده است. معمولا دوشنبه هر هفته آپدیت میشود.

 • چگونه میتوانم برنامه ام را از دست سرقت یا مهندسی معکوس حفظ کنم؟

  جواب:

  بزرگترین دغدغه یک برنامه نویس بدست آوردن مخاطبان بیشتر است ولی وقتی تعداد این مخاطبان افزایش می یابد مشکل دیگری خودش را نشان میدهد که به آن مهندسی معکوس برای بدست آوردن کدهای نوشته شده توسط سازنده برنامه است. متاسفانه هیچ راه صددرصدی برای جلوگیری از اینکار نیست علی الخصوص اینکه اگر هکر برنامه تان بسیار باهوش و حرفه ای هم باشد. ولی این به این معنا نیست که شما هم هیچ کاری نکینید.فقط مطمین شوید که بیش اندازه وقت روی آن نمیگذارید چراکه ارزش آنرا ندارد. این مقاله را مطالعه کنید چراکه روشهایی را ارایه میدهد که با اجرای آن حداقل هکر را چند روزی به دردسر خواهد انداخت.

 • چه کتاب هایی را برای جاوا و اندروید معرفی مینمایید؟

  جواب:

  Absolute Java، این کتاب فوق العاده است. اگرچه من جاوا را با کتاب چگونه به زبان جاوا برنامه نویسی کنیم (ترجمه فارسی هم دارد) یادگرفتم، ولی تک تک صفحات این کتاب را هم خواندم و مثال هایش را نیز دوباره نویسی کردم.

  Smashing Android UI، کتاب بسیار خوبی برای کسانی است که تازه میخواهند برنامه نویسی اندروید را شروع کنند علی الخصوص که فصلی را به آنتی پترن ها هم اختصاص داده است که آشنایی با آن برای برنامه نویسان اندروید بسیار مهم است.

  Head First Android Development، سطح این کتاب از قبلی بالاتر است ولی متاسفانه برای یادگیری اندروید باید چنیدین کتاب خواند چراکه همه مطالب را نمیشود پوشش داد. فهرست کتاب را دیدم و بنظرم خیلی از فصول را پوشش داده است.

  Effective Java، بعضی از کتاب ها هستند که بعد از چندین سال هنوز که هنوزه باید خوانده شوند. این کتاب از این دسته کتابهاست که خواندنش واجب موکد! است 🙂

  Java Concurrency in Practice، همینطور این کتاب که هر حرفی راجع به آن زده شود ارزش کتاب را بیان نمیکند.